Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odpověď panu Peszynskému

14. 11. 2016 12:37:27
13. listopadu se na FB profilu známého eurofila Tomasze Peszynského objevilo několik otázek. Milerád je zodpovím. Vzhledem k tomu, že to nemohu udělat přímo ve FB profilu, využívám této možnosti.

Nejprve mě dovolte citovat otázky:

Chtěl bych se zeptat českých Trumpofilů, to vám nevadí, že se Trump rozhodl dát pokoj Asadovi? Člověku, který zabil statisíce lidí, který rozpoutal migrační vlnu do Evropy? Spojenci Putina?
Jenom proto, že nejste ochotni přijmout fakt, že se v USA něco strašně podělalo zradíte Syřany?
Kdy zradíte Ukrajince? A kdy naše evropské spojence?
Co na to vaše svědomí?
Říkali jste , že počkáte až se to vyvine. Tak se to vyvinulo. Co teď?

Vezměme to tedy popořadě:

Nevím, jestli se Trump rozhodl dát pokoj Asadovi, v tomto směru ještě nepadlo žádné rozhodnutí. Pokud ovšem nebude pokračovat v neúspěšné politice Baracka Obamy, ke které se hlásila i Hillary Clintonová, tak mi to vadit nebude. V každém případě přináší naději, Clintonová přinášela pouze beznaděj a hrozby. Nebude mi vadit, když nebude uplácen penězi ze Saúdské Arábie a Kataru, když nebude nadále podporovat Islámský stát, když přestane sedět na dvou židlích. Když přestane vyvážet demokracii do zemí, kde je minimum lidí, kteří podporují naše hodnoty, když tímto vývozem demokracie nebude rozvracet tamní režimy a způsobovat utrpení a smrt statisíců. Pak nebude třeba ani ruské přítomnosti, i když na druhou stranu nepředpokládám, že by příležitosti nevyužili a nezůstali tam. Hillary Clintonová prostě není Ronald Reagan. A Putin není žádný lidumil, ale vůdce světové mocnosti, který umí obratně využívat chyb ostatních.

Je více než zřejmé, že Trump není žádným spojencem Putina. Kdo tvrdí něco jiného, plácá nesmysly. Naopak, je dobré, když se proti Putinovi (a nejen proti Putinovi) postaví někdo, kdo bude schopen a ochoten s ním tvrdě vyjednávat, přesně jako to dělal Ronald Reagan. Nevíme, zda tyto představy naplní, ale opět přináší naději. Hillary Clintonová (a s ní evropští vůdci) se ukázala jako totálně neschopná osoba s velmi vysokým myšlením o sobě sama, která se cítila povolána neustále poučovat Rusko, nařizovat mu co smí a nesmí a vztekat se vyhlašovat sankce, když její přání nesplní. To není žádné vyjednávání, to je plkání, které nikam nevede A samozřejmě v důsledku vedlo jedině k oslabení pozice USA (a Evropy) ve světovém měřítku, čehož samozřejmě Putin využil k posílení pozice Ruska.

A jak je to s těmi Syřany? Asadův režim určitě není a nebyl srovnatelný s režimy, na které jsme zvyklí v Evropě i USA. Nicméně za jeho vlády byl v zemi pořádek, nedocházelo k etnickému ani nábožensky motivovanému násilí. To vše vypuklo poté, co se malá skupina prozápadních snílků pokusila Sýrii "demokratizovat" a za pomoci USA a západní Evropy rozpoutala v Sýrii peklo. Syřané jsou už dávno zrazeni. Ty statisíce obětí jdou na vrub těch, kteří s pokusili, samozřejmě jako již mnohokrát v minulosti neúspěšně, implantovat v Sýrii demokracii. Výsledky jsou katastrofální, protože demokracie se nedá implantovat, do demokracie se musí vyrůst. Pokud Donald Trump přestane podporovat teroristy z takzvané "umírněné" i té ostatní opozice, můžeme očekávat, že se situace v Sýrii pohne kupředu. Syřanům je srdečně jedno, jestli se pohne směrem k Západu nebo směrem k Rusku, oni si přejí hlavně konec.

Takže k té Ukrajině. V každých svobodných volbách na Ukrajině, ve kterých kandidoval Janukovyč a mohli hlasovat všichni Ukrajinci, Janukovyč vyhrál. Proto jeho odpůrci uspořádali Majdan, druhý pokus o sesazení Janukovyče, tentokrát velmi dobře připravený i s násilím a hrozbou zabití. V tom jim intenzívně pomáhaly USA a EU. Když pak vše neprobíhalo podle plánu, USA a EU ustoupily. Kdo tedy Ukrajince zradil?

K těm spojencům. Trump nikdy neprohlásil nic o rozvolnění spojeneckých závazků. V těchto názorech je dlouhodobě konzistentní, stačí si přečíst, co na toto téma psal před 15 lety. Pokud požaduje, aby Evropa nesla spravedlivý díl nákladů na obranu, zvláště Evropa, která dělá jednu pitomost za druhou, chápu to jako oprávněný požadavek, a to především v situaci, kdy evropské země svoje závazky dlouhodobě neplní a spoléhají se, že USA to zatáhnou, že USA to zaplatí.

Zbývá nám to svědomí. Já se se svým vyrovnám. Jak se ale se svým svědomím vyrovná pan Peszynski, když podporuje diktátorské režimy, když podporuje korupční režimy, když podporuje násilí, když podporuje fašismus. To je pouze na něm, ale předpokládám, že nejspíš ano.

Možná bych ještě něco dodal k protikandidátce. Hillary Clintonová je zákeřná prolhaná a mstivá žena prahnoucí po moci. Když jí to vyhovuje, neváhá podporovat terorismus a Islámský stát. Je zkorumpovaná diktátorskými režimy jako Saúdská Arábie nebo Katar, kde jsou masově potlačována lidská práva, které velmi často uplatňují drakonické tělesné tresty i trest smrti, a to i za činy, které u nás nejsou trestně stíhatelné.

Co napsat závěrem. Netěší mě vzrůstající vliv Ruska. Nicméně Rusko je světová velmoc a to je třeba mít na paměti. Nemá cenu ho poučovat, nařizovat mu. Můžeme vyhlásit sankce, ale Rusko to samozřejmě nijak nevlivní. Naskýtá se pak otázka, proč nevyhlásíme sankce např. proti Saúdské Arábii, která je na tom co se týče lidských práv mnohem hůře.
Co je mnohem horší je jednání tzv. západu. Jeho politika se změnila v posledních dvaceti letech zásadně změnila k horšímu. Nástup levicových antisemitských politiků rozvíjejících Marxovy myšlenky a odklon on základních zásad demokratického řízení, glorifikace různých menšin, korupce a dotační politika, potlačování lidských práv a upřednostňování vybraných skupin obyvatel spolu s omezováním práv těch nevybraných, faktická démonizace pravicových myšlenek a pravicové politiky, přehnané zdůrazňování některých agend a jejich nesmyslné aplikace a mnoho dalšího, to vše lidé v Evropě i v USA velmi citlivě vnímají. Pokud se znepokojením sledujeme nárůst extrémistických proudů ve společnosti, je to způsobeno právě politikou stávajících stran, které zcela opustily své voliče a zabývají se pouze agendami život voličů neovlivňujícími nebo ovlivňujícími jej negativně. Voličům se pak není co divit, že se poohlížejí po jiných stranách. A stávající strany a politici na to reagují znepokojením a dokonce návrhy na zavedení systémů, kde hlasy voličů budou mít malý nebo žádný vliv. S takovými politiky rozhodně nemohu souhlasit.

Na závěr si ještě dovolím připomenout, jak by asi naše země trvale vypadaly, pokud by nám nadále vládli stávající politici včetně Hillary Clintonové. Po oznámení výsledků voleb okamžitě vypukly v některých amerických městech násilné protesty, protože někteří lidé neumí unést prohru ve svobodných volbách, neumí unést, když je po jejich. Takoví lidé jsou v každé společnosti a jsou připraveni vyrazit do ulic a ničit, rozbíjet cokoliv kdykoliv se jim něco nelíbí. A proti takovým lidem stávající politiky nejsou schopni a často ani nechtějí účinně zasáhnout. Doufám, že Donald Trump bude dostatečně razantní, aby si s takovými násilnostmi, které pan Peszynski podle svých vlastních vyjádření podporuje, poradil. Známe i obdobu takových demonstrací a projevů z evropských zemí.

Autor: Michal Dzmuran | pondělí 14.11.2016 12:37 | karma článku: 42.31 | přečteno: 1999x

Další články blogera

Michal Dzmuran

Evropská armáda jako výsledek neochoty evropských politiků podílet se na společné obraně.

V posledních týdnech rezonuje evropským prostorem diskuse o zřízení jakési "evropské armády". Kde se tato myšlenka vzala a o co vlastně jde?

12.7.2017 v 15:53 | Karma článku: 11.20 | Přečteno: 287 | Diskuse

Michal Dzmuran

Co Sobotkovi uniklo

Jsem výrazně nespokojen s nízkými preferencemi ČSSD. Podpora veřejnosti neodpovídá práci, kterou ČSSD ve prospěch občanů jako vládní strana odvedla,

15.6.2017 v 11:30 | Karma článku: 41.73 | Přečteno: 2020 | Diskuse

Michal Dzmuran

Úspěšnost v boji proti terorismu

Londýnské úřady se chlubí, že záchranné složky byly na místě teroristického útoku do šesti minut a teroristé byli zlikvidováni do osmi minut.

5.6.2017 v 12:12 | Karma článku: 17.48 | Přečteno: 293 | Diskuse

Michal Dzmuran

Starý vtip v novém hávu

Historie se často opakuje, tak není důvod nepřipomenout si jeden starý politický vtip s drobnými úpravami.

10.5.2017 v 13:02 | Karma článku: 26.71 | Přečteno: 1024 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Ivo Hnilica

Malé politické strany - "octomilky"!

Připíši i něco navíc. V žádném případě, se nenavážím do voličů, kteří odevzdali svůj hlas stranám, které se ucházely o vstup do Poslanecké sněmovny. Jenom to trochu okomentuji. Ale předtím zabrousím do “starých” časů.

19.11.2017 v 17:38 | Karma článku: 22.23 | Přečteno: 512 | Diskuse

Jitka Mikysková

Obnoví Rusko své bývalé vojenské zahraniční základny ze sovětské éry?

Rada federace počátkem listopadu na svém jednání oživila staronový plán na obnovu bývalých ruských základen na Kubě a ve Vietnamu. Ambiciózním plánem na obnovu některých základen v zahraničí se Rusko více zaobírá

19.11.2017 v 16:59 | Karma článku: 15.62 | Přečteno: 528 | Diskuse

Lukáš Jadrný

Zemana by měl nahradit silný politik, ne akademické želé

Člověk, který má zkušenosti. Člověk, který má jasné názory a reflektuje současné domácí i mezinárodní problémy. Člověk s energií a charismatem. Existuje takový kandidát na prezidenta České republiky?

19.11.2017 v 15:49 | Karma článku: 25.30 | Přečteno: 1235 | Diskuse

Ales Urban

Lepší ČSSD je možná, ale je potřeba změn

Všechno na světě je možné, pokud je k tomu vůle. Bohužel po volbách, které nedopadly příliš dobře, to zatím na nějakou snahu nevypadá.

19.11.2017 v 14:40 | Karma článku: 7.71 | Přečteno: 261 | Diskuse

Jiří Čumpelík

„Modlitba pro Martu,“ pro naše demokraty.

„Ať mír dál zůstává s touto krajinou,“ tyto slova patří především našim představitelům v NATO. Vzájemná pomoc dle článku 5 by měla být vázaná na předchozí schválení samostatných vojenských akcí členských států NATO.

19.11.2017 v 14:33 | Karma článku: 28.98 | Přečteno: 966 | Diskuse
Počet článků 27 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1405

Dobrý den. Jmenuji se Michal Džmuráň a na mém blogu si můžete přečíst něco o mých názorech na dění kolem nás a související komentáře k některým mým aktivitámNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.